В.Б. Брайко «Аналіз роботи комунального підприємства «Зеленбуд» за 2010-2015 рр.
(по рокам) та бачення подальшого розвитку зеленого господарства Чернігова»

Згідно Cтатуту, основною метою КП «Зеленбуд» є утримання та ремонт об‘єктів зеленого господарства міста і одержання на цій основі прибутків в інтересах Власника (Чернігівської міської ради) та трудового колективу.

Станом на 01.03.2010 року КП «Зеленбуд» було балансоутримувачем 75 територій та об‘єктів, які складають майже 800 га, в тому числі:

 • Лісопарк «Ялівщина» – 102 га;
 • Лісопарк «Кордівка» – 286 га;
 • Лісопарк вздовж Київського шосе – 67 га;
 • Урочище «Святе» – 48 га;
 • Зелені зони вздовж центральних вулиць – 100 га;
 • Газони – 183 га;
 • Квітники – 1 га;
 • Чагарників – 7,2 га;

З 2014 року лісопарк «Ялівщина» був підпорядкована Чернігівській обласній раді.

Карта Чернігова з межами лісопарків:
1 – «Ялівщина», 2 – «Кордівка», 3 – вздовж Київського шосе, 4 – «Урочище Святе»

Далі навожу тези з моїх звітів, які проходили в Чернігіській міській раді протягом останніх п’яти  років.


2010 рік

З метою оптимізації роботи на початку 2010 року відбулась реструктуризація підрозділів підприємства. Кількісний склад співробітників становив 95 чоловік.

Адміністративно-управлінський персонал, налічує 18 чоловік, до складу якого входять кваліфіковані спеціалісти в області лісового господарства та рослинництва.

Наступний підрозділ – це дільниця зеленого будівництва. Силами працівників цієї дільниці надаються послуги з садіння та догляду за зеленими насадженнями, парками та скверами:

Далі – дільниця захисту рослин, до складу якої входять 6 чоловік. Три робітники підрозділу – це охоронці зелених зон, а саме урочищ «Святе», «Ялівщина» та «Кордівка». Завдяки цим працівникам лісопарки знаходяться під пильним наглядом на предмет самовільних рубок, пожежної безпеки та підтримання санітарного стану. Охоронці забезпечені відповідною формою та мобільним зв‘язком. Хочеться акцентувати увагу на тому, що «Зеленбуд» виключно за власний рахунок тримає в штаті цих працівників. 

Ще 3 чоловіки — це бригада, яка займається обрізкою та видаленням дерев (сухостійних, буреломних, вітровальних, аварійних).

Важливу роль на підприємстві відіграє виробнича дільниця, яка об‘єднує групу робочих місць, направлених на переробку деревини. Це:

 • переробка гілок на щеподробильній машині;
 • розпилювання круглого лісу;
 • острожка пиломатеріалу;
 • заготівля паливних дров з метою подальшої реалізації, для цього була придбана дровокольна машина;
 • виготовлення тари з дерева, інше.

Робітниками виробничої дільниці проводяться ремонтні роботи та реконструкції малих архітектурних споруд у місті.

Більшу частину зазначених послуг не можливо надавати без автомобільно-тракторних засобів та засобів малої механізації. На підприємстві налічувалось:

 • 16 тракторів;
 • 9 причепів;
 • 22 одиниці навісного обладнання;
 • 18 одиниць автомобільної техніки;
 • 2 (дві) самохідні косарки.

Крім того: бензопили, висоторізи, газонокосарки, фрези.

Зношеність механізмів в середньому складає 85 відсотків.

Підприємство своїми силами проводить ремонтні роботи великих та малих механізмів. Весь автомобільний парк обслуговують лише 22 чоловіки.

З лютого 2010 року швидка передача інформації між структурними підрозділами забезпечується корпоративним мобільним зв‘язком.

Аналіз фінансового стану підприємства за 2010 рік наступний:

Динаміка середньої заробітної плати наведено на діаграмі.

Динаміка середньої заробітної плати по КП «Зеленбуд» у 2010 році

Вартість основних засобів станом на 1 жовтня становить 13 млн. грн., що на 213 тис. грн. більше, ніж на відповідний період 2009 року, тобто питома вага основних засобів зростає на 6%.

За рахунок власних коштів підприємство придбало основних засобів на загальну суму 176 тис. грн. (причеп, кущорізи, електропила, гідравлічна колона для навантажувача, пожежний гідрант, дровокольна машина, комп‘ютерна техніка), що в 2 рази перевищує показник минулого року.

КП «Зеленбуд» має на меті отримати дохід від своєї діяльності та досягнути прибутку.

Динаміка чистого прибутку КП «Зеленбуд» у 2010 році

 

Динаміка доходу підприємства від надання сторонніх послуг в 2010 році

 

Значення чистого прибутку підприємства є нестабільним і залежить від багатьох факторів, таких як сезонність, зростання цін на матеріальні ресурси, збільшення мінімальної заробітної плати, конкурентний клімат.

Ефективність виробництва видно із таблиці.

Співставлення показників рентабельності підприємства за 9 місяців 2009 та 2010 років

Показники Значення показників Темп росту, %
2009 рік 2010 рік
Рентабельність активів, % 1,17 1,20 102,56
Рентабельність власного капіталу, % 1,23 1,23 100,00
Рентабельність діяльності, % 3,54 3,69 104,24
Рентабельність реалізованої продукції (послуг), % 2,95 3,08 104,41
Період окупності капіталу 84,27 83,02 98,52

Основним показником ефективної діяльності підприємства є рентабельність активів, цей показник зріс на      3 % в порівнянні з 2009 роком.

Показник рентабельності реалізованої продукції зріс на 4 %.

Період окупності капіталу зменшився на 2 дні.

За 2010 рік підприємство виконало робіт на суму 4 млн. 402 тис. грн. В межах замовлення на вулицях, парках і лісопарках висаджено 158 дерев, 830 кущів, посаджено квітів у кількості 90 тис. шт. Знесено фаутно-аварійних дерев 327 шт., кроновано 1900 дерев, скошено газонів 200 га, вивезено сміття з парків, скверів та з вулиць міста в кількості 3200 м3. З метою збереження зелених зон в умовах спекотного літа були проведені всі протипожежні заходи, в урочищах «Святе» та «Ялівщина». А саме: вирубка сухостою, цілодобова готовність водовозних машин, щоденне патрулювання охоронців зелених зон, а також налагоджено полив квітників міста в нічний час.

Також, в 2010 році була проведена оптимізація території підприємства, а саме:

 • з двору було вивезено сотні кубів сміття, яке накопичувалось там роками, а на тому місті облаштована територія для вирощування посадкового матеріалу;
 • налагоджена робота стаціонарної щеподробильної машини, що дає змогу не тільки переробляти гілки, а додатково заробляти на реалізації щепи;
 • відведена територія для розсадника лісових культур;
 • розпочато будівництво теплиць площею 500 м2.

Проведені роботи по підготовці до зими:

 • відремонтова покрівля адмінбудівлі;
 • виконана теплоізоляція системи опалення;
 • проведена робота по заміні вікон адмінбудівлі;
 • побудоване сховище для зберігання цибулин тюльпанів та інших квітів;
 • розпочато роботу по ремонту побутових приміщень підприємства;
 • для клумб міста – зроблено запас рослинного ґрунту в об‘ємі 600 м3.

Незважаючи на всі проведені роботи, проблеми в зеленому господарстві міста залишаються. Тому перед владою міста піднімаються такі питання:

– аналіз сучасного стану зелених насаджень показує, що зміни у віковій структурі рослин, особливо в центральній частині міста мають критичний характер: середній вік дерев 50-70 років при оптимальному – 40 років. В перспективі, через 5-10 років дані факти призведуть до значного зменшення кількості дерев і погіршення безпечності насаджень;

– майже зникли з озеленення міста існуючі чагарники та жива загородь, життєвий вік яких добіг кінця;

–велика кількість дерев дуплисті, мають неправильно сформовану крону, суховершинні, фаутно-аварійні.

Без належного догляду зелені насадження не відповідатимуть вимогам сьогодення і поступово втратять свою декоративність, а місто – привабливість. Шлях вирішення – це передбачення бюджетом більше коштів на утримання зелених зон.

З часу розпаду Радянського Союзу роботи по збереженню насаджень в належному стані проводяться в недостатньому об‘ємі. Посадка нових дерев проводиться тільки на місце видалених і, здебільшого, по центральним вулицям міста. Щорічно – до 1995 року в нашому місті висаджувалось 1200 дерев, 17 тис. кущів, 420 тисяч квітів. А останні роки, кількість видалених дерев по відношенню до посаджених з кожним роком росте.

Згідно рішень виконавчого комітету міської ради дозволяється знесення зелених насаджень підприємствам та організаціям міста, без виплати відновлюваної вартості, але рішення зобов‘язує ці підприємства висадити дерева в 3-кратному розмірі. Так, за 2010 рік згідно рішень було видалено 1314 дерев, а висаджено – 0. Це не тільки веде до зменшення кількості зелених насаджень, але і зачіпає екологічну проблему міста.

Якщо порівняти діаграму видалених дерев за рік, і дерев, які планово посаджені підприємством, все одно картина вимальовується жахлива.

Контроль за виконанням вимог рішень відсутній. Тому внесена пропозиція про те, щоб кошти на вартість посадкового матеріалу та оплату виконаних робіт перераховувались на рахунок КП «Зеленбуд», а наше підприємство безпосередньо буде виконувати роботу. Таким чином буде здійснюватись не тільки контроль за виконанням рішень, а з‘явиться і додаткове джерело фінансування зеленого благоустрою міста.

Ще одна проблема полягає в тому, що розвиток міста не завжди йде з урахуванням існуючих зелених насаджень, адже під забудову виділяються ділянки, на яких ростуть зелені насадження, які ще не досягли вікової межі, а деякі мають історично-важливе значення. Дерево або кущ не росте в 2-3 зміни, як будуються будинки. Вирішити це питання може присутність в місті «зеленого» архітектора або ландшафтного дизайнера, який би паралельно з головним архітектором міста пильно слідкував за розвитком міста, але з позиції зеленого будівництва.

Також наболілим питанням є земляні роботи на зелених зонах міста, де після закінчення робіт «начебто» відновлення газонів виконується та в більшості випадків – непрофесійно. Пропонуємо відновлення передати «Зеленбуду», а оплату вартості відновлення проводити за рахунок підприємств і організацій, які проводять розриття.

Самовільне винесення рослинних та побутових решток з приватних садиб на зелені зони вулиць – ще одне з болючих питань в нашій практичній роботі. Тому, як пропозицію просимо розглянути можливість сезонного закріплення одного з представників екологічної служби при КП «АТП – 2528» до підприємства «Зеленбуд» для виявлення порушників.

Однією з головних проблем зелених зон міста є Міський парк культури та відпочинку. Раніше весь комплекс робіт з догляду за парком виконувало КП «Зеленбуд», але після припинення фінансування, «Міський парк» залишився без господарів, що негативно впливає на його зовнішній вигляд.

Ситуація, яка склалась за останні роки в Парку не радує:

 • розпочалося заліснення полян самосійними деревами та кущами, що ніяк не допустимо;
 • вчасно неприбраний опалий лист та сушняк від впалих гілок, одноразове косіння за сезон повністю пошкодили газони і це стало великим мінусом як для самого парку, так і для міста;
 • стихійне розпалювання багаття;
 • розбиті дороги;
 • не виконується обмеження руху автотранспортом по парку;
 • постійна засміченість побутовими відходами.

Антропогенне навантаження на місце проведення свят у Міському саду за останні роки зросло в десятки разів. Велика скупченість людей одночасно виявила ряд проблем, які потрібно вирішувати заздалегідь.

Пропонуємо:

 • розвантажити місця організації свят у Міському парку шляхом перенесення їх проведення по дорозі на пляж річки Десна;
 • відновити поляни шляхом: вирубки самосійних дерев, викошування газонів, проведення освітлення, відновлення лав для відпочинку, очищення доріжок від трави.

Проведення комплексу робіт під силу тільки спеціалізованому підприємству, тому, звертаємось до Вас з проханням про повернення утримання «Міського саду» – «Зеленбуду».

Також до проблем зелених зон міста можна віднести і лісопарки «Кордівка», «Ялівщина» та «Святе». Зростання людського навантаження та відсутність фінансування привели до ряду проблем, які потребують термінового вирішення, а саме:

 • через багаття гинуть дерева;
 • перерослий чагарник та зламані гілки створили захаращеність, а це пожежонебезпечно;
 • ерозія ґрунту в деяких місцях досягла загрозливого стану;
 • вчасно не прибрані сухі дерева приводять до розповсюдження шкідників.
 • вкрай потрібні санітарні, вибіркові рубки, а в такому лісопарку як «Кордівка» і суцільні рубки спілих та перестійних дерев, деревину яких, до речі, ще можна використовувати в народному господарстві. Рубки проводити тільки з подальшим лісовідновленням.

Актуальним є питання викрадення розсади, кущів і взагалі посадкового матеріалу зі скверів та клумб міста. За 2010 рік було нанесено збитків місту таким чином на загальну суму 6 200 грн. Наше підприємство неодноразова зверталось до органів МВС, але справа з місця так і не зрушила. Пошкодження ж квітників відбувається як за умови впливу людського так і тваринного фактору. Наприклад Міський сад – де постійно пасуться коні на квітниках та газонах, а на квітниках міста відпочивають безпритульні собаки.

Гостра проблема посадкового матеріалу, який завозиться з-за кордону і неадаптований до наших кліматичних умов, як наслідок, погана приживаність. Але в цьому напрямку колектив підприємства уже працює, і є перші результати. В жовтні місяці поточного року організовано розсадник, де буде висіяне насіння деревних та кущових видів рослин.

 

Загалом в Чернігові зелені насадження складають 27 % від загальної площі міста, займаючи при цьому         2,1 тис. га. Приблизно 1 тис. га зелених насаджень знаходяться в зоні міської забудови, що становить 13 % від площі міста.

Зелені насадження є складовою частиною міста і виконують своє призначення, а саме:

 • формують естетичність;
 • захищають пагорби від ерозії;
 • акумулюють до 60 тонн шкідливих речовин на один гектар за вегетаційний період;
 • поглинають 25 % звукової енергії, а 75 % — відбивають і розсіюють;
 • зменшують інтенсивність сонячної радіації.При зімкнутості крон її проникає менше 10 %, а відбивають більше 50 %;
 • знижують температуру повітря на 3-5 градусів;
 • знижують температуру ґрунтів в парках – на 17-24 градуси, в однорядних насадженнях – на 6-10оС;
 • підвищують відносну вологість повітря, за умов спекотного літа, на 15-40 %;
 • виділяють леткі речовини – фітонциди, які в повітрі вступають у взаємодію з забруднюючими речовинами – сажею, димом, переводять їх в осад, окислюють і нейтралізують, зменшують концентрацію оксиду вуглецю на 30 %, сірчистого газу – до 70 %, оксидів азоту – на 35 %.

Процент зелених насаджень загального користування Чернігова, охоплених доглядом становить  25 %, коли в цілому по Україні цей показник біля 40 %.

Витрати на утримання 1 га зелених насаджень в місті за 2011 рік складають біля 1800 грн. Належне утримання зелених насаджень за діючою методикою обсягів фінансування робіт по догляду 1 га зелених насаджень потребує 7500 грн.

Недофінансування призводить до погіршення санітарного стану рослин, збільшення кількості сухостійних та заражених шкідниками і хворобами дерев.

Через недостатній догляд газони захаращуються бур’янами. Тому, протягом останніх двох років нашим підприємством були додатково задіяні тимчасові працівники, які займались безпосередньо газонами міста.

Також наболілим питанням є розриття зелених зон міста, де після закінчення робіт відновлення газонів виконується, але в більшості випадків – непрофесійно. В результаті – родючий шар ґрунту ховається, а пусті землі заселяються бур‘янами та карантинними рослини.

Слід відмітити, що на траві та поверхні ґрунту живе бактерія «Бацилус-субтіліс» (сінна паличка), при попаданні якої в шлунок теплокровних разом з травою, виробляється Альфа-інтерферон – сильний імуностимулятор. Домашні тварини інстинктивно їдять траву, але користі від неї немає, бо в місті бактерія знищена антропогенним фактором.

Практично на всіх зелених об‘єктах Чернігова вкрай незадовільно проводиться реконструкція зелених насаджень, що призводить до їх деградації. Головним чином проводяться лише аварійні роботи. Так, в 2011 році працівниками аварійної бригади нашого підприємства було видалено 528 аварійних та фаутно-небезпечних дерев.

Станом на 1 жовтня 2011 року, дерев, які потребують видалення налічується 2300 шт. (це тільки на територіях, балансоутримувачем яких є «Зеленбуд»), та дерев, які потребують кронування – 770 шт. При цьому, навесні 2011 року робітниками «Зеленбуду» було планово висаджено 216 дерев, що майже на 100 дерев більше, ніж минулого року, але цієї кількості все одно недостатньо.

Згідно рішень виконавчого комітету міської ради підприємствам та організаціям міста дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості, але рішення зобов‘язує підприємство висадити дерева в трикратному розмірі. Так, станом на 1 жовтня 2011 року було видалено 99 дерев (в 2010 р. – 490 дерев). А необхідно було б висадити в цьому році – 297 дерев, в 2010 році – 1470 дерев. Звертаю увагу на те, що підприємства і організації повинні узгоджувати із «Зеленбудом» висадку дерев, але ні в минулому, ні в поточному році жодної інформації щодо виконаних робіт наше підприємство не отримувало.

Викликає занепокоєння ситуація з забезпеченням власним посадковим матеріалом та насінням. Єдина система зонального вирощування посадкового матеріалу для забезпечення потреб міст України порушена. Насіння та посадковий матеріал, що імпортуються в Україну, в основному не пристосовані до кліматичних умов нашого регіону. З метою вирощування зонованої розсади нашим підприємством був закладений розсадник, в якому плануємо вирощувати адаптовані саджанці дерев та кущів. Збудовані парники, де вирощуємо розсаду квітів. Робітниками підприємства складено календарний план збору насіння різних видів дерев та кущів, адаптованих та більш хворобостійких.

У системі заходів із захисту зелених насаджень одними із найголовніших є санітарно-профілактичні, які повинні проводитись постійно. Їхнє завдання полягає в усуненні джерел інфекцій і недопущенні виникнення вогнищ шкідників і хвороб. З цією метою у міських зелених насадженнях вкрай необхідно проводити збирання опалого листя, сухого гілля та загиблих рослин. Також обрізувати хворі і всохлі гілки, окоровувати і корчувати пні, знищувати плодові тіла грибів. Для цього велике значення має розробка та втілення програми утилізації рослинних відходів.

Полігон для рослинних решток потрібний і для утилізації частин дерев, які не можливо переробити. Вирішення цього питання набагато зменшило б проблеми і для міського сміттєзвалища, бо на сьогоднішній день воно неспроможне прийняти всі органічні рештки. Та і не потрібно. Бо через 5-10 років, провівши рекультивацію полігону, ми отримуємо збагачену на гумус та вільну ділянку.

Однією з масштабних проблем сьогодення – є хвороба каштанів в місті Чернігові. Майже всі дерева вражені каштановою (балканською) міллю. Одним із способів боротьби з якою – є своєчасне вигрібання та вивезення опалого листя, що потрібно проводити регулярно.

Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, необхідно вести облік та складати їх реєстр за видовим складом та віком. Обліку повинні підлягати усі види зелених насаджень. Так, силами працівників КП «Зеленбуд» в жовтні 2010 року була розпочата, і в травні 2011 року завершена інвентаризація зелених насаджень, які знаходяться на балансі нашого підприємства. Але ця інвентаризація не дає повної відповіді на всі запитання, особливо по площі зелених об‘єктів.

Повна інвентаризація включає в себе:

 • одержання даних щодо кількісних і якісних характеристик зелених насаджень;
 • визначення відповідності озеленених територій за їх функціональним призначенням;
 • створення інформаційної бази для організації раціонального використання озеленених територій;
 • встановлення чітких меж зелених зон, територій та об‘єктів між балансоутримувачами.

Для оновлення інвентаризації необхідно постійно надавати балансоутримувачу дані про відчуження земельних ділянок, що даватиме змогу володіти інформацією про об‘єкти благоустрою.

З метою збереження зелених зон в умовах спекотного літа повинні проводитись всі протипожежні заходи, особливо в урочищах «Святе» та «Ялівщина». А саме: вирубка сухостою, прибирання захаращеності, постійне патрулювання як охоронців зелених зон, так і працівників міліції.

Заслуговує окремого розгляду питання реконструкції наших лісопарків.

Парк є осередком культивованої дендрофлори. Паркові насадження позитивно впливають на організм людини, знімають напругу, нервове збудження, підвищують настрій. Крім цього, кожен окремий парк, має історичну, наукову і пізнавальну цінність. Наприклад, у лісопарку «Кордівка» 80 % дерев – це тополя чорна, верба ламка, які мають вік стиглого дерева та перестиглі. Декоративні посадки наявні тільки в міському саду та вздовж центральної дороги і представлені групками та поодинокими деревами туї західної, ялини європейської, каштану кінського, дубів звичайного та червоного, вільхи сірої. Майже відсутні гарно квітучі кущі. Із трав‘яного покрову – в основному злаки: тимофіївка, осока волосиста, кропива, чистотіл, пирій. Всі ділянки лісопарку захаращені, в наявності сухостій. У підрості найбільш розповсюджений клен ясенелистий, який місцями утворює густі зарослі та захаращення, що значно знижує естетичну привабливість.

При господарському підході в даному лісопарку необхідно зробити заміну порід дерев та кущів на більш привабливі. Частково видалити перестійні тополі, чим би місто позбавили від алергену (пуху).

Розрубати доріжки для прогулянок, відновити трав‘яний покров, газони. Створити майданчики для відпочинку населення, оформити декоративні галявини вказівниками, малими архітектурними формами. Розвісити штучні гнізда, годівниці для птахів, створити мурашники, чим підвищити лісозахист насаджень від шкідників та хвороб.

Введення в експлуатацію лісопарку «Кордівка» зніме велике антропогенне навантаження на «Ялівщину» та урочище «Святе».

І все це під силу колективу КП «Зеленбуд».

Аналіз фінансового стану підприємства

Бюджетом міста на 2011 рік передбачено фінансування на утримання та догляд за зеленими насадженнями в сумі 5 млн. грн. Як бачимо з графіку, в цьому році фінансування зменшилось на пів мільйони гривень, в той час, як об‘єми робіт на зелених зонах меншими не стали.

Динаміка фінансування розвитку та утримання зелених насаджень за 3 останні роки, тис. грн.

Також в 2011 році відбулась зміна основного замовника на роботи та послуги нашого підприємства. Щоб бути конкурентоспроможними серед учасників конкурсних торгів та отримати акцепт пропозиції на закупівлю послуг в рослинництві, КП «Зеленбуд» не мало іншого виходу, як зменшити вартість послуг і вийти на ті суми, які покривають, практично, лише прямі витрати. Так, планова рентабельність послуг з прибирання та догляду за зеленими зонами в середньому становить 4 %, і в порівнянні з минулим роком зменшилась в 3 рази. При зміні замовника були суттєво змінені основні умови договору щодо розрахунків за надані послуги, а саме, договір передбачає щомісячний перерахунок тарифів з урахуванням фактичних витрат. Це призводить до того, що не враховується сезонний характер роботи нашого підприємства. І якщо в літній період ми мали накопичувати кошти для покриття витрат зимового періоду, то цього не відбувається. Навпаки, на поточні витрати використано 590 тис.грн., накопичених за попередні роки, які планувалось спрямувати на енергозбереження, облаштування розплідника та парникового господарства, оновлення транспорту, знос якого 85%.

Всі ми кожного дня спостерігаємо збільшення цін на товари та послуги, і підприємство КП «Зеленбуд» працює в тих же умовах. Стрімко зростають постійні витрати підприємства: заробітна плата, витрати на паливно-мастильні матеріали, інші матеріальні ресурси.

Наведемо для порівняння основні витрати за 8 місяців минулого та поточного років:

8 місяців
2010 року 2011 року
ЗП з нарахуваннями 2142,5 тис.грн. 2607,3 тис.грн.
ПММ 297,8 тис.грн. 418,0 тис.грн.
Запчастини 53,2 тис.грн. 70,0 тис.грн.

Ми бачимо, що витрати на оплату праці в 2011 р. в порівнянні з відповідним періодом минулого року зросли на 22 %, витрати на паливно-мастильні матеріали – на 40 %, на запчастини – на 32 %. Таке зростання витрат зумовлене ростом цін, наприклад:  дизельне пальне подорожчало на 32 %.

Витрати на заробітну плату збільшились внаслідок росту мінімальної заробітної плати на 8 % та на 14 % внаслідок збільшення обсягів наданих послуг.

Всі ці чинники, в тому числі невчасні розрахунки дебіторів, не могли не вплинути на фінансові результати підприємства. І тому на сьогодні ми маємо збитки в розмірі 250 тис. грн.

Як і будь-яке підприємство, КП «Зеленбуд» в своїй діяльності має на меті отримання прибутку, а тому керівний склад підприємства прикладає значні зусилля для одержання доходу від надання послуг стороннім замовникам. Ми досягли в цій діяльності неабияких результатів. Питома вага доходу сторонніх організацій становить 10 % — 375 тис.грн., що на 6 % більше аналогічного періоду 2010 року. Але це не врятує підприємство від збиткового балансу за рік, якщо не змінити розцінки на послуги основного замовника.

Підсумовуючи вищесказане, хочу зробити такі висновки:

Якщо ми прагнемо жити в зеленому квітучому місті і таким залишити це місто нашим нащадкам, необхідно розробити і затвердити програму збереження та розвитку зеленого господарства Чернігова. Ця програма повинна чітко визначити напрямки нашої діяльності і мету, якої хочемо досягти. А для успішної розробки та втілення такої програми необхідно, на мою думку:

 1. Провести загальну інвентаризацію зелених зон та об‘єктів благоустрою міста, що приведе до скоординованості спільних дій між підприємствами і організаціями, які мають відношення до зеленого господарства.
 2. Забезпечити достатнє фінансування робіт з благоустрою, не припускаючи його зменшення порівняно з минулими роками та визначити пріоритетними роботи з оновлення та розвитку зелених зон.
 3. Усвідомити, що програма повинна виконуватись спеціалізованими підприємствами, одним з яких є   КП «Зеленбуд».

Щодо виконання фінплану за 2011 рік

В нормативах, затверджених Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, зазначено, що 1 га площі зелених насаджень в нашій кліматичній зоні потребує фінансування в розмірі 7,5 тисяч грн. на рік. В 2011 році на ці потреби було виділено 1 млн. 900 тис.грн., що в перерахунку на 1 га складає 2400 грн.

Доходи КП «Зеленбуд» від реалізації в 2011 році склали 5,6 млн. грн. Із них 486 тис. грн. – доходи від послуг, наданих стороннім організаціям. Для порівняння – в 2010 році стороннім організаціям було надано послуг на суму 212 тис. грн., а в 2009 – 17 тисяч грн..

Через зміну основного замовника в 2011 році ми були вимушені прийняти участь в трьох тендерах. Ця процедура затягнулася до середини квітня. При цьому, нам прийшлось зменшити рентабельність послуг по догляду за зеленими зонами, яка врахована при розрахунку тарифів, в середньому втричі, що склало 4 %.

Також суттєво вплинув на фінансово-економічний стан підприємства щомісячний перерахунок тарифів з урахуванням фактичних витрат. Враховуючи сезонний характер виробництва, такий перерахунок для підприємства обернувся тим, що збитки зимових місяців, коли обсяги наданих послуг мінімальні, не були покриті доходами, отриманими влітку. Всі ці чинники призвели до збитку в сумі 388 тис. грн..

Станом на 31 грудня 2011 р. дебіторська заборгованість склала 307 тис. грн. Із них 249 тис. грн. – заборгованість управління ЖКГ за послуги, надані в жовтні-грудні 2011 р. А кредиторська заборгованість в сумі 328 тис.грн. склалась з поточних зобов’язань по заробітній платі, відповідних нарахувань на неї та податків за грудень. Зменшення оборотних активів прямо пов’язане зі зменшенням залишків грошових коштів на рахунках.

Зміна власного капіталу підприємства відбулась, зокрема, за рахунок зменшення вартості об’єктів благоустрою: оскільки 80 % зелених насаджень досягли своєї вікової межі та значна їх частина знаходиться в охоронній зоні ЛЕП, їх не завжди можна замінити новими посадками. Внаслідок цього зменшення власного капіталу відбувається як за рахунок зносу, так і за рахунок зменшення кількості посадок.

Зростання витрат на 11 % обумовлено, зокрема, зростанням мінімальної заробітної платні на 8 %, різким збільшенням цін на паливно-мастильні матеріали – на 32 % та на 40 % — цін на запчастини. Підприємство має досить зношену техніку, яка потребує значних витрат на підтримання належного технічного стану. Наприклад, навантажувач ЮМЗ-6 – 1979 року випуску. Показник зносу основних фондів наближається до граничного і складає 66 %, а по транспортних засобах  перевищує граничний рівень – 78 %.

Середньооблікова чисельність працівників залишилась на минулорічному рівні, а середня заробітна плата по підприємству зросла за рахунок зарплати робітників основного виробництва і досягла 2,5 тис. грн.

Незважаючи на всі ці чинники, коефіцієнт абсолютної ліквідності підприємства в 3,6 разів більший від нормативного показника. Продуктивність праці одного працівника зросла на 5,3 тис. грн. на одну особу.

Також слід зазначити, що підприємство розраховувалось з державою по сплаті податків та платежів, з трудовим колективом — по заробітній платі. Крім того, в 2011 році придбано за власні кошти та створено власними силами і введено в експлуатацію основних засобів на суму 465 тис.грн., з них:

 • завершено ремонт та реконструкцію виробничих та адміністративних приміщень, влаштовано автономне опалення на загальну суму 207 тис. грн., що дало змогу заощадити за опалювальний сезон близько 120 тис. грн.;
 • придбано механізмів, обладнання та інвентарю на суму 134 тис. грн.,
 • введено в експлуатацію парники вартістю 36 тис. грн.

2012 рік 

Особлива увага у догляді за зеленими насадженнями міста приділяється центральним вулицям, паркам та скверам, які є візитними картками міста, і де постійно проводиться санітарна обрізка дерев, видалення сухостійних та фаутно-аварійних насаджень, оформлюються квітники, в тому числі вперше в 2012 році було застосовано вертикальне озеленення.

Станом на жовтень 2012 року працівниками аварійної бригади підприємства було видалено 1704 аварійних та фаутно-небезпечних дерев проти 528 дерев за відповідний період минулого року. Така значна різниця зумовлена санітарними додатковими рубками в лісопарках та розчисткою автошляху в напрямку м. Києва.

При цьому, робітниками «Зеленбуду» було планово висаджено 240 дерев, що майже на 30 дерев більше, ніж минулого року, але цієї кількості недостатньо.

Згідно рішень виконавчого комітету міської ради підприємствам та організаціям міста було дозволено знесення 200 дерев без виплати відновлюваної вартості. Необхідно було б висадити в 2012 році – 600 дерев. Але, як і в попередні роки, ситуація залишилась незмінною, жодної інформації від підприємств та організацій щодо виконаних робіт ми не отримували, мабуть тому, що посадок не було, а разом за три роки – це 1005 дерев. Де вони?

До цього треба додати, що незмінним залишилось питання ділянок, які виділяються під капітальну та тимчасову забудову, де не відбувається як відновлення зелених насаджень, так і відновлення газонів. Опираючись на дані науковців можна стверджувати, що  4 м2 газону принесе більше користі громадянам міста, ніж залізобетонна основа реклами, бо 1 м2 трави дає 180 літрів кисню за 1 добу.

Неправильно, я б навіть сказав «потворно» сформовані крони, та як наслідок негатив від мешканців міста — це результат, на мою думку, не правильної політики двох відомств. З одного боку балансоутримувач повинен естетично підходити до питання обрізки, а підприємства, які забезпечують якість електроенергії ставлять за мету безпеку та безперебійність, ось Вам і результати. Я вважаю, що в нашому місті цю проблему можна вирішити.

Глобальною проблемою не тільки для України, а і для всієї Європи є каштанова міль, яка знищує листя дерев каштану ще всередині літа.

В поточному році було вперше проведено біологічні заходи по боротьбі з каштановою міллю в нашому місті, де були як перші досягнення, так і перші невдачі.

Технологія, яка розроблена Українською лабораторією якості і безпеки передбачає згрібання та вивезення листя восени. Навесні – підживлення органічними добривами ослаблених дерев. Розселення ентопаразита – трихограмми та розміщення на деревах пасток з феромонами для організації самцевого вакууму.

З приводу подальших дій в цьому напрямку уже вдруге була проведена науково-практична конференція із залученням провідних фахівців лабораторії Академії наук України. Сподіваємось і на подальшу співпрацю з науковцями та фінансову підтримку міської влади.

Хочу загострити увагу на стані рекреаційно-оздоровчих лісових масивів, адже якщо зелень центральної частини – це візитна картка міста, то лісопарки – це легені Чернігова та місця відпочинку для мешканців.

На підставі маршрутного обстеження лісопарків визначено, що до ознак ослаблення дерев належать: розрідженість крон, зменшення приросту та всихання гілок, пошкодження шкідниками та ураження хворобами. Як недолік, спостерігається наявність перерослого чагарнику, відмерлих дерев, які створили захаращеність, а це пожежонебезпечно.

Для покращення санітарного стану лісів потрібно призначати в них вибіркові санітарні рубки. Ослаблені насадження лісопарків необхідно переформовувати у стійкі аборигенні деревостани з високими захисними властивостями та естетичною привабливістю шляхом запровадження лісовідновних рубок та рубок переформування.

Тому для міста вкрай потрібний перспективний план як оновлення насаджень, так і біологічних методів лікування.

Однієї з головних проблем сьогодення в лісопарках «Ялівщина» та «Святе» — це значне антропогенне навантаження, яке необхідно знімати шляхом створення додаткових місць для відпочинку населення, а саме відновлення та благоустрій зон відпочинку в інших лісопарках міста. Так, в лісопарку «Кордівка» була створена «Стежка здоров‘я» від центральної алеї парку до берегу річки Десна. До Дня незалежності підприємства, підпорядковані управління житлово-комунального господарства, обладнали стежку спортивним інвентарем та садовими меблями. Це був подарунок для мешканців міста та приклад того, як можна розподілити антропогенне навантаження між лісопарками. Та цього не достатньо. Роботу потрібно продовжувати.

Нажаль залишилось нереалізованим питання полігону для утилізації рослинних решток, які не можливо переробити.

Повільно вирішується питання проведення інвентаризації насаджень з винесенням в натуру земельних ділянок, що зняло б багато супутніх питань.

На мою думку, не зовсім якісно в місті працює і механізм дозволу та контролю по знесенню дерев, а також розміщення реклами на зелених зонах. В результаті стає неможливим чітко вести облік зелених насаджень, бо кожне дерево, кущ має вартість не тільки природну, але і балансову, яку потрібно відображати в бухгалтерії балансоутримувача – додавати або віднімати. 

Про виконання фінансового плану за 2012 рік

Дохід від реалізації в минулому році склав 8,5 млн.грн., з них надання послуг основному замовнику – управлінню ЖКГ – 7,8 млн.грн., 661 тис.грн. – іншим замовникам.

Слід зазначити, що в 2012 році відшкодування за надані послуги помітно збільшилось, і що особливо радує – видатки місцевого бюджету на утримання та догляд зелених насаджень збільшились до 4,1 млн.грн. проти 1,9 млн.грн. в 2011 році. Це дало можливість провести роботи по розчищенню центральної алеї в міському парку, розчистити Київський в’їзд, провести обрізку майже 3200 дерев, запровадити вертикальне озеленення на центральних алеях, провести лікування майже 900 дерев каштанів від каштанової молі.

Така тенденція по збільшенню фінансування та наполеглива праця всього колективу призвели до гарного результату – вперше за останні чотири роки підприємство закінчило рік з прибутком в сумі 51 тис.грн. Результат міг би бути кращим, але на заваді стала хронічна нестача обігових коштів, яка виникла внаслідок несвоєчасних розрахунків основного замовника (УЖКГ) за надані послуги.

Так, станом на 31.12.2012 р. дебіторська заборгованість підприємства склала 1 млн. 412 тис.грн.

Із них 1 млн. 279 тис.грн. – заборгованість УЖКГ за послуги, надані в період з серпня по грудень 2012 року.

Така ситуація призвела до зростання кредиторської заборгованості в сумі 522 тис.грн. (проти 19 тис.грн. на початку року), постійних несвоєчасних виплат заробітної плати працівникам, випадків несвоєчасної сплати податків до бюджету, внаслідок чого підприємство заплатило штрафних санкцій на суму 22 тис.грн. Постійна нестача обігових коштів, робить неможливою стабільну роботу підприємства.

В складі власного капіталу підприємства відбулись наступні зміни:

— статутний капітал КП «Зеленбуд» згідно рішенням виконкому міської ради був збільшений на 167,0 тис.грн. та склав 2 млн. 903 тис.грн.;

додатковий капітал зазнав змін внаслідок нарахованої амортизації об’єктів благоустрою, списання видалених протягом року дерев на зелених зонах, та прийняття на баланс висаджених дерев. Зменшення цього показника означає, що в місті спостерігається негативна тенденція до зменшення кількості зелених насаджень внаслідок досягнення деревами вікової межі та їх видалення, при недостатній кількості нових посадок;

— величина непокритого збитку минулих років зменшилась. На цей показник вплинули отриманий прибуток та, відповідно до результатів звірки з податковою інспекцією, корегування залишку на рахунку обліку податку на додану вартість.

В 2012 році на підприємстві відбувалось часткове оновлення основних засобів. Так, протягом 2012 року було придбано за власні кошти підприємства або створено власними силами та введено в експлуатацію необоротних активів на суму 158 тис.грн..

За рахунок внеску в статутний фонд було придбано та введено в експлуатацію трактор БЕЛАРУС 82 вартістю 140 тис.грн.

Але цього, на жаль, недостатньо, оскільки загальний коефіцієнт зносу основних засобів станом на кінець 2012 року наближається до граничного рівня і складає 68,5 %,  а по транспортних засобах перевищує граничний  рівень – 82 %.

Витрати підприємства зросли в порівнянні з 2011 роком майже на 22 %, що зумовлено збільшенням обсягів виконаних робіт, ростом мінімальної заробітної плати, зростанням цін на матеріальні ресурси. Але загалом їхня величина близька до запланованого рівня (97,4%).

В зв’язку зі збільшенням обсягів робіт на підприємстві на 7,3 % збільшилась середньооблікова чисельність працівників (з 96 чол. в 2011 р. до 103 чол. в 2012 р.). В той же час доходи зросли на 31 %. Такого результату ми досягли завдяки підвищенню продуктивності праці, а саме: продуктивність праці на одну гривню фонду оплати праці зросла на 25 %, а продуктивність праці на одного працівника склала 132 % від минулорічної.

2013 рік

За рік зібрано та вивезено 6,7 тис. м3 сміття. Викошено 2,5 млн. м2 газонів, підстрижено 1,7 погонних кілометрів живоплоту. Підприємством оформлено 5 тис. м2 квітників, в тому числі і висаджено 55 тис. цибулин квітів.

Оцінка життєздатності дерев, санітарного стану насаджень свідчить, що активно відбуваються процеси фізіологічного ослаблення та зниження функцій, притаманних зеленим зонам міста.

Так, наприклад, вже спостерігається масове усихання берези повислої та ялини європейської. Більшість площ лісопарків мають значну захаращеність, що збільшує вірогідність виникнення пожеж. В перспективі, даний факт призведе до значного зменшення кількості дерев і зниження безпечності насаджень.

Тому, в 2013 році працівниками аварійної бригади нашого підприємства було видалено 800 аварійних та фаутно-небезпечних дерев.

При цьому, робітниками «Зеленбуду» було планово висаджено 530 дерев, що майже на 300 дерев більше, ніж в 2012 році.

Згідно рішень виконавчого комітету міської ради, як і в минулі роки, підприємствам та організаціям міста було дозволено знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості. Звертаю увагу на те, що висадка рослин повинна бути узгоджена із «Зеленбудом», і в минулому році вперше був такий досвід у «Чернігівводоканалу» та Чернігівського юридичного коледжу, які сумарно висадили 42 дерева. Це прогрес порівняно з попередніми роками, за що керівникам велика подяка. 

Нажаль – не в повному обсязі досягнуто компромісу з робітниками міських електромереж, які проводять обрізку дерев. Подекуди можна зустріти рослину з потворно-сформованою кроною, а як наслідок – відмираючи дерева та негатив від мешканців міста. І все це тому, що підприємства, які забезпечують якість електроенергії ставлять за мету технічну безпеку і безперебійність сьогодні, а НЕ перспективу екологічної безпеки життєдіяльності людини в умовах урбанізованого середовища в майбутньому.

В нашому місті неодноразово піднімалось питання стосовно глобальної проблеми багатьох країн щодо заселення дерев каштану балканською міллю.

Чернігів став одним із першопрохідців у вирішенні цієї проблеми. Де протягом останніх трьох років втілювались біологічні заходи боротьби з каштановою міллю.

Технологія, яка розроблена Українською лабораторією якості і безпеки продуктів АПК передбачає: згрібання та вивезення опалого листя восени. Навесні – підживлення органічними добривами ослаблених дерев. Розселення ентопаразита – трихограмми, та розміщення на деревах антрактивних пасток з феромонами для організації самцевого вакууму. Так, в 2013 році нашим підприємством було успішно проліковано 1500 каштанів.

Листова пластинка гіркокаштану звичайного
(середина липня 2013 року)

14_8 14_9
Без застосування біологічних заходів Із застосуванням біологічних заходів

Нажаль, в технічному завданні конкурсних торгів на закупівлю послуг у 2014 році не передбачене лікування каштанів від балканської молі, що в свою чергу зведе на нівець досягнуті результати та напрацювання.

Стан рекреаційно-оздоровчих лісових масивів Чернігова…

60 % площ лісопарків мають незадовільний санітарний стан за рахунок стиглих та перестійних тополевих і вербових насаджень, що сприяє зниженню водоохоронних, захисних функцій та естетичної привабливості лісопаркових ландшафтів. Також слід відмітити, що регенерований тополевий пух є алергеном для більшості громадян міста. Для покращення перспектив подальшого розвитку зеленого господарства міста, нам необхідно передбачати вибіркові санітарні рубки, а ослаблені тополеві та вербові насадження необхідно переформовувати у стійкі аборигенні деревостани з введенням інтродуцентів та екзотів.

Саме тому для міста і в цьому році залишається болючим питання відсутності перспективного плану як оновлення насаджень, так і біологічних методів лікування з гарантією належного фінансування.

Аналізі фінансового стану підприємства

Протягом минулого року діяльність підприємства проходила в складних умовах. Але, незважаючи на всі негаразди, для колективу підприємства основним було виконання статутних завдань. В роботі багато проблем виникало внаслідок невчасного надходження коштів за надані послуги з боку основного замовника. Так, станом на 1 січня 13 року дебіторська заборгованість Управління житлово-комунального господарства перед «Зеленбудом» складала майже 1,3 млн. грн. А на кінець року, як видно з діаграми, ця цифра збільшилась.

При цьому кредиторська заборгованість на кінець року зменшилась до 819 тис.грн. завдяки отриманню додаткових коштів від реалізації товарів та послуг іншим замовникам.

В 2013 році чистий дохід від іншої реалізації склав 370 тис.грн. при запланованих 238.

Заробітна плата щомісяця виплачувалась з великим запізненням; податки лише в другому півріччі перераховувались вчасно і то завдяки взаємозаліків з бюджетом. Щоб підприємство хоч якось могло працювати, ми оформили банківський кредит у формі овердрафту. Все це призвело до вимушених витрат.

Зрозуміло, що в умовах, коли немає за що купити пальне, годі й мріяти про виконання договірних завдань та фінансового плану.

В умовах нестачі обігових коштів, з метою зменшення витрат на підприємстві, вимушеним кроком стало запровадження скороченого робочого тижня.

Економити довелось також на ремонті основних засобів, зокрема транспорту.

Значно зменшились також капітальні інвестиції на придбання основних засобів.

Така економія, в лапках, фонду оплати праці насправді означає для кожного працівника підприємства суттєве зменшення його заробітної плати, і як наслідок – звільняються фахівці. Зменшення витрат на підтримання в належному стані автомобільно-тракторної техніки може привести до їх зупинки у відповідальний момент.

Оновити парк самостійно – не маємо змоги. А гроші для придбання техніки, що виділені завдяки рішенню міської ради, так і не були перераховані казначейством.

Але, незважаючи на скрутний час, в результаті наполегливої роботи колективу – основні завдання, які стояли перед комунальним підприємством «Зеленбуд» – виконані. Доказом цього є позитивний фінансовий результат за рік.

2014 рік

До складу зеленого господарства Чернігова належать міські насадження загального, обмеженого та спеціального користування, а це 2,1 тис. га.

Згідно договорів з основним замовником «Зеленбуд» обслуговує територію майже 700 га. Особлива увага приділяється зеленим насадженням центральних вулиць, парків та скверів, де найбільше відпочивають мешканці та гості міста.

За рік зібрано та вивезено 7,3 тис. м3 сміття. Викошено понад 300 га газонів, підстрижено більше трьох погонних кілометрів живоплоту.

Підприємством оформлено майже 6 тис. м2 квітників, в тому числі і висаджено 72 тис. цибулин квітів.

14_1

Враховуючи негативний досвід минулих років, звертаємось до працівників міліції з проханням – приділити особливу увагу клумбам. Бо щорічно навесні та восени ми маємо проблему викрадення посадкового матеріалу, а саме головне – люди зрізують красу первоцвіту, яка радує око наших мешканців та гостей міста.

14_3 14_2

Так, за минулий рік крадіжками було нанесено збитків місту на 16 тисяч грн.

За існуючої сьогодні оцінки біологічного, санітарного стану насаджень спостерігаються незворотні процеси фізіологічного ослаблення та зниження функцій, притаманних зеленим зонам міста.

Нажаль, має місце усихання дерев, є пошкодження шкідниками та ураження хворобами. Зайва парусність окремих видів дерев приводить до буреломів та вітровалів. Тому, в 2014 році працівниками аварійної бригади нашого підприємства було видалено майже 2300 аварійних та фаутно-небезпечних дерев.

14_4 14_5

Аварійні та фаутно-небезпечні дерева

На 80% ми виконали програму по зменшенню аварійності та продовження життєвого циклу дерев тополі пірамідальної. Так, за 2 року було кроновано 355 дерев, в тому числі в 2014 році – понад 220 дерев.

14_6

Кроновані тополі по просп. Миру

Згідно рішень виконавчого комітету міської ради підприємствам та організаціям міста дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості. Але, нажаль, в 2014 році ніхто не звертався з питанням про узгодження висадки дерев, а згідно рішень – необхідно було висадити 81 дерево.

В той же час, за рік робітниками «Зеленбуду» висаджено 270 дерев, 330 кущів та 350 погонних метрів живоплоту.

На погляд науковців, особливої уваги потребують рекреаційно-оздоровчі лісові масиви Чернігова, які є «фабрикою» з виробництва фітонцидів та переробки СО2 на кисень, що є запорукою гарного настрою та здоров’я людини.

Для покращення перспектив подальшого розвитку зеленого господарства міста, необхідно передбачати вибіркові санітарні рубки, а ослаблені тополеві та вербові насадження необхідно переформовувати у стійкі аборигенні деревостани з введенням екзотичних видів дерев та кущів. Це робота не одного року. І тут повинна діяти спеціальна програма на майбутнє, бо дерева та кущі ростуть тільки 195 днів на рік.

Нажаль, залишились нереалізованими питання організації полігону для утилізації рослинних решток та інвентаризації зелених насаджень з винесенням в натуру земельних ділянок.

А також, не продовжений термін боротьби біологічними засобами з фітофагами. Мінуюча міль продовжує шкодити каштанам, зводячи нанівець роботу останніх років.

Саме тому для міста потрібний перспективний план як оновлення насаджень так і біологічних методів лікування з гарантією належного фінансування.

Аналіз фінансового стану підприємства за 2014 рік

Минулий рік був складним загалом для держави і нашого міста зокрема. Зрозуміло, що це не могло не позначитись в тому числі і на роботі комунального підприємства «Зеленбуд».

Не в перше, великою проблемою для нас є постійні затримки розрахунків за надані послуги. На початку року дебіторська заборгованість основного замовника перевищувала 1,3 млн.грн., а станом на кінець року – зросла майже до 1,6 млн.грн.

Підприємство змогло уникнути штрафів за невчасну сплату податків до бюджету тільки завдяки проведенню взаємозаліків через казначейство. Щоб мати змогу працювати в умовах нестачі обігових коштів, ми оформили кредитну лінію, що дозволило забезпечити хоча б мінімальну потребу в пальному та інших матеріальних ресурсах. Але все одно на початку року підприємство було змушене працювати на умовах неповного робочого тижня.

Покращилась ситуація в травні, коли, дякуючи рішенню міської ради, було здійснено внесок до Статутного фонду підприємства на поповнення обігових коштів в сумі 600 тис.грн. Це дало змогу забезпечити підприємство матеріальними ресурсами та розрахуватися з кредиторами, внаслідок чого заборгованість значно зменшилась.

Висловлюємо велику вдячність від імені всього колективу органам місцевої влади та основному замовнику за те, що в січні 2015 року з нами 100-відсотково розрахувались за надані послуги.

14_10

            Виконання плану доходів від реалізації

Наявність обігових коштів також позитивно впливає і на виконання плану по реалізації. З графіку видно, що в 13-тому році, коли фінансове становище підприємства було вкрай нестабільним, план доходів від реалізації ми змогли виконати лише на 91 %. А в 2014 році, коли нестача обігових коштів компенсувалась, план по реалізації виконано на 105 %.

Виконання фінансового плану в 2014 році (без ПДВ), тис.грн.

План Факт % виконання
Всього доходів 7877,3 8259,6 104,9
Всього витрат 7868,4 8189,1 104,1
в т.ч. собівартість реалізованої продукції 6496,4 6522,7 100,4
Фінансовий результат 8,9 70,5 +

Але незважаючи на фінансові проблеми, колектив КП «Зеленбуд» наполегливо працював над виконанням статутних завдань та договірних зобов’язань.

Результатом стало стовідсоткове виконання договорів з управлінням житлово-комунального господарства та перевиконання фінансового плану по доходах на 5%. Витрати перевищують запланований рівень на 4 %, а собівартість реалізованої продукції фактично на рівні планових показників.

Отриманий в таких складних умовах прибуток є доказом злагодженої та ефективної роботи колективу підприємства та профільного управління міської ради.

Крім того, в результаті нашої роботи держава отримала податків та платежів на загальну суму 3,4 млн.грн.

Дещо покращилась в минулому році і ситуація з капітальними інвестиціями. На жаль, придбані в 2013 році за бюджетні кошти трактор, причіп та навісне обладнання до квітня 14 року не були оплачені казначейством, тому, щоб уникнути штрафних санкцій, ми вимушені були повернути їх постачальникам. Враховуючи такий стан проведення оплат через казначейство, ми не стали в звітному році проводити процедури закупівлі техніки за бюджетні кошти.

Але, за рахунок наданої пільги по земельному податку на загальну суму 78 тис. грн., нами були придбані косарка, мотоблок та здійснено ремонт покрівлі гаражу. Загалом, розмір капітальних інвестицій за рік склав 122 тис.грн. – це вдвічі більше ніж в 2013 році.

14_11

Але цього недостатньо. Основні засобі підприємства зношені в середньому на 67%. При цьому знос транспортних засобів складає 80%. Відповідно і витрати на проведення ремонтів з року в рік зростають, і в 2014 році ця сума склала 273 тис.грн.

Колектив «Зеленбуду» не залишився осторонь такої біди в нашій країні, як ведення бойових дій на Сході держави. За рахунок коштів підприємства, а також утримання із заробітної плати наших працівників, надавалась допомога Збройним Силам України та добровольчим батальйонам у вигляді автозапчастин, теплої білизни, коштів на риття протитанкових ровів – на загальну суму 41 тис.грн., із них – 25 тис. грн. за рахунок заробітної плати колективу. Також, підприємством на потребу Збройних Сил було передано 2 автомобілі. Хочу сказати, що в зону АТО дві наші робітниці відправили своїх синів, а серед працівників є один доброволець – робітник зеленого будівництва Авдієнко Володимир. Хочеться їм побажати терпіння, здоров’я та скорішого повернення додому.

Підсумовуючи, слід сказати, що умови, в яких довелось працювати підприємству, та отриманий результат, є доказом успішної роботи комунального підприємства «Зеленбуд» в 2014 році.

2015 рік

В 2015 році план по доходам від реалізації виконано на 102,2% (чистий дохід від реалізації склав 9112 тис.грн. (без ПДВ), в тому числі 432 тис.грн. – чистий дохід від реалізації стороннім покупцям та замовникам).

Очікуваний фінансовий результат роботи в 2015 році – чистий прибуток в розмірі 152 тис.грн., держава отримала податків та інших платежів на загальну суму  4,2 млн.грн.

Капітальні інвестиції здійснені на суму 561 тис.грн., в тому числі за рахунок бюджетних коштів (внесок до статутного капіталу) – 108,3 тис.грн.

В 2015 році середньооблікова чисельність склала 97 осіб, середня заробітна плата працівників – 3760 грн.

В минулому році були запроектовані та частково виконані клумби на в’їздах до міста і в Центральному парку культури та відпочинку.

Нажаль, другий рік поспіль основний замовник (УЖКГ ЧМР) не вважає за доцільне застосовувати біологічні методи боротьби з хворобами та паразитами деревних рослин, в тому числі і з каштановою (балканською) міллю.

Підсумовуючи, наводимо порівняння основних показників за 2010 та 2015 роки.

Порівняння основних показників за 2010 та 2015 роки

Показник

од.виміру 2010 рік 2015 рік Відношення показників 2015р. до 2010 р. (разів)
Чистий дохід від реалізації (без ПДВ) тис.грн. 4524 9112 2,0
в т.ч. інші споживачі тис.грн. 177 432 2,4
Виконання планів по доходам від реалізації % 84,8 102,2
Чистий прибуток (збиток) тис.грн. -101 152
Сплата податків, зборів та інших платежів до бюджету млн.грн 2,1 4,2 2,0
в т. ч. ПДВ млн.грн. 0,7 1,6 2,3
ЄСВ млн.грн. 1,0 1,7 1,7
Капітальні інвестиції тис.грн. 311 561 1,8
Середньооблікова чисельність працівників чол. 97 97 1,0
ФОП штатних працівників тис.грн. 2424,1 4376,2 1,8
Середня заробітна плата штатних працівників грн. 2083 3760 1,8

А тепер про ліс та наші лісопарки…