Працюємо для краси нашого міста
 
Як має відбуватися озеленення Чернігова? Яким чином провести інвентаризацію усіх наявних в місті дерев? Які породи дерев доцільно висаджувати з урахуванням кліматичних змін? Як знайти компроміс між вимогами комунальних служб, діями будівельних компаній-підрядників, власниками електромереж у питанні збереження здорових дерев на вулицях Чернігова?
Ці та інші питання ляжуть в основу роботи дорадчого органу при КП “Зеленбуд”, установче засідання якого відбулося на території підприємства.
Як зазначив начальник КП “Зеленбуд” Артем Стах, підприємство має достатню кількість фахівців для реалізації програми з озеленення Чернігова. Але за участі громадського активу дуже важливо визначити загальну спільну стратегію, визначити породи висаджуваних дерев, підходи до їхнього лікування і видалення хворих та небезпечних. Також на завдання міського голови варто прорахувати економічну доцільність створення власного питомника-розплідника дерев, який може стати довгостроковою програмою комунального підприємства.
– Скільки у Чернігові росте дерев? На інвентаризацію тільки одного дерева і на створення його паспорта йде півгодини. В цьому процесі задіяні мінімум троє фахівців за трьома різними напрямками. Серед них має бути і еколог, і картограф, – зазначив завідувач Кафедри екології та охорони праці Національного університету “Чернігівський колегіум” ім. Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко.
– Дуже важливо визначитися з підходом до інвентаризації і невідкладно проінвентаризувати нові насадження, – додав керівник Громадської організації “Еко Місто” Сергій Безбородько.
Координатор міського IT-кластера Ольга Рись висловила готовність надати підтримку і сприяння у нанесенні об’єктів на електронні карти.
Також, на думку учасників робочої групи, дуже важливо затвердити регламент і стратегію збереження зелених насаджень з урахуванням виконання поточних ремонтів, підведених комунікацій, електромереж і постійної роботи відповідних сервісних служб. Екоактивісти висловили побажання зробити максимально публічним регламент видалення дерев і наголосили на важливості затвердження спільної візії в усіх зазначених питаннях.
– Потрібно мати можливість терміново ознайомитися зі списком дерев, які мають будуть видаленими. Усі здорові дерева повинні максимально бути збережені під час проведення ремонтів і дорожних робіт в місті, – зауважила голова правління ЧОМГО “Світанок” Ольга Палькова-Свірчевська.
❓ ЯКИМИ мають бути дерева у Чернігові?
На думку доцента кафедри біології НУЧК ім. Т.Г. Шевченка Світлани Потоцької, це мають бути природні для нашої місцевості види дерев плюс інтродуценти – завезені породи, які легко адаптуються до наших кліматичних умов, але можуть зробити міські пейзажі привабливими і цікавими. Наприклад, Гінкго (Ginkgo) — рід унікальних листопадних голонасінних рослин, що з’явилися 270 млн років тому ще в пермську добу. Дуже перспективною породою також є каштан м’ясочервоний, який вже успішно росте на деяких вулицях міста і на Болдиних горах. Належну увагу варто приділити і ялинам, що стійкі до забруднень і значною мірою оздоровлюють навколишнє середовище. А використовувати в озелененні лише 11 порід дерев – це замало.
Світлана Олександрівна також застерегла, що платани попри потепління клімату все-таки є вибагливими до тепла і у наших широтах можуть підмерзати взимку.
Керівник підприємства Артем Стах зауважив, що є комплексне бачення з озеленення вулиць Хлібопекарської і Шевченка, а міський голова Владислав Атрошенко дав доручення розробити бачення з озеленення пішохідної вулиці Серьожнікова.
– Влітку каштани отримують значні опіки від надмірної загазованості в місті, яка щороку зростає. А вулиці не так просто озеленювати як здається через нормативні вимоги і різноманітні комунікації. Крім зеленого і чудового місто повинно бути ще й безпечним, – зауважив головний інженер КП “Зеленбуд” Василь Кошельник.
За словами головного інженера підприємства, усі підрядники в місті документально попереджені щодо дотримання норм і неможливості пошкодження чи знищення зелених насаджень.
Учасники установчої робочої зустрічі запланували провести перше засідання Громадської ради при КП “Зеленбуд” у лютому, попередньо підготувавши порядок денний на основі обговорених питань.
☝️ Трансляція засідання Громадської ради відбуватиметься наживо на сторінці комунального підприємства. Про час буде повідомлено додатково.
Категорії: Новини